Jak się zorganizować?
Jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego
To jak się zorganizować zależy od wielu czynników. Jeśli masz możliwość proś o pomoc dziadków i partnera. Jeśli będziesz zmęczona Twoja efektywność, niezależnie od tego co robisz, będzie gorsza. Będziesz robić wszystko wolniej, popełniać więcej pomyłek, będziesz rozdrażniona i sfrustrowana a to wszystko odbije się także na dziecku. Mimo tego, że wiele celebrytek przekonuje, że mając malutkie dziecko można mieć dom jak z katalogu, gotować codziennie zdrowe i pyszne trzydaniowe obiadki dla całej rodziny, kupować tylko zdrową żywność od lokalnych rolników, mieć czas na wycieczki do spa, treningi, spotkania z przyjaciółmi itd. a do tego samodzielnie szyć ubranka, robić remont, nauczyć się nowego zawodu i wysypiać się to warto w to choć trochę wątpić.
Ustal priorytety
Przede wszystkim zastanów się co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Z czego możesz zrezygnować bez żalu a co jest dla Ciebie szczególną wartością i ustalić dla tej czynności najwyższy priorytet. Pozostałe rzeczy, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach – czyli po prostu muszą być zrobione starajmy się maksymalnie zoptymalizować.
pilne | niepilne | |
ważne | zadania z tej grupy musisz zrobić w pierwszej kolejności, takie, których nie możesz już dłużej odkładać i są one kluczowe,
często trafiają tu niedopilnowane zadania, które jeszcze niedawno były niepilne ale bywa także, że będą pojawiały się tutaj zadnia nagłe, kryzysowe nie dające się przewidzieć i poza naszą kontrolą |
wykonanie tych zadań musisz zaplanować, tutaj trafić powinny cele długoterminowe, przewidywalne problemy do rozwiązania ale także zadania, które będą trwać regularnie w czasie, kursy, treningi itp |
nieistotne | zadania z tej grupy przydziel komuś innemu, jeśli nadmiernie koncentrujesz się na nich możesz marnować zbyt wiele czasu | tu trafiają obowiązki, które ani nie są istotne ani pilne, są to typowi złodzieje czasu |
Dobry plan
Ustal nowe reguły funkcjonowania w domu
Jeśli pracujesz w domu wyraźnie ustal z domownikami, ze sama Twoja obecność nie świadczy o Twojej dostępności. To, że fizycznie jesteś obecna nie oznacza, że będziesz biegać po domu i szukać zgubionego misia. Jeśli nikt inny nie może zająć się dzieckiem, kiedy Ty pracujesz w domu, musisz wziąć pod uwagę, że czasem nie uda Ci się zbyt efektywnie pracować i uwzględnić to w swoim terminarzu.
Proś o pomoc
Staraj się także nie wyręczać dzieci i uczyć je samodzielności jak tylko będzie to możliwe. Owszem, o wiele dłużej trwa ubieranie bucików, kiedy dwulatek robi to sam, ale dzięki temu, jest szansa, że jako czterolatek będzie to robił sprawnie i szybko nie będzie wymagał Twojej pomocy.
Upchnij tydzien w dwa dni
Zastanówcie się wspólnie co będziecie jeść i zróbcie zakupy na cały tydzień z góry, by uniknąć niepotrzebnych wycieczek do sklepu i popołudniowych rozterek, co jutro na obiad.
Jeśli masz taką możliwość rób zakupy przez Internet – zaoszczędzisz sporo czasu.
Jeśli już wybierasz się na zakupy nie trać czasu na dojazdy do odległych galerii, znajdź miejsce na szybkie zakupy pod domem i na większe raz w tygodniu w bliskiej okolicy.
O ile to możliwe, wybieraj takie godziny, kiedy ruch jest najmniejszy, unikniesz marnowania czasu na stanie w korku i kolejki przy kasach.
Twoje dziecko raczkuje, uczy się chodzić i generalnie dużo przebywa na podłodze? A do tego masz psa? Nie chcesz oczywiście by podłoga była zakurzona, ale codzienne odkurzanie to prawdziwy pożeracz czasu. Zastanów sie nad kupnem odkurzacza samobieżnego. Oczywiście maszyna nie odkurzy tak dokładnie jak człowiek, jednak może chodzić nawet kilka razy dziennie i nie wymaga Twojej obecności w domu (można ustawić harmonogram i uruchomi się samodzielnie o wyznaczonej godzinie). A przy odpowiedniej aranżacji domu poradzi sobie całkiem sprawnie, oszczędzając Ci kilkanaście minut dziennie.
Tony prania do przerobienia? Dzisiaj nie musimy już prać ręcznie na tarce, ani gotować pieluch w balii. Mamy pralki automatyczne, które robią pranie za nas. Sprawdź jednak ile czasu zajmuje Ci rozwieszenie i zebrania suchego prania? Jeśli pierzesz codziennie może to być kolejne kilkanaście minut. Może warto zainwestować w pralkosuszarkę?
Jesteś przyzwyczajona do prasowania wszystkich wypranych ubrań i pościeli? Może jednak część z tych rzeczy nie wymaga nienagannego kształtu? Może dresy, w których Twoje dzieci biegają po domu mogą mieć kilka zagnieceń? A prześcieradło? Przeżyjesz, jeśli nie będzie gładkie jak tafla lodu?
Zorganizuj przestrzeń dziecka tak, by samo było w stanie ją ogarnąć. Pomocne mogą być metody np. z pedagogiki Montessori. Pogrupuj zabawki na kategorie i każdą z nich przyporządkuj do jednego pudełka. Naklej na nim naklejkę z obrazkiem symbolizującym co w nim jest. Dziecko będzie mogło samo sprzątnąć swoje zabawki (ale nie licz na to, że uda się to za każdym razem).
Podobnie możesz zorganizować szafę ubraniową. Tekstylne pudełka pozwolą łatwo posegregować ubranka, a jeśli na pudełku przykleisz naklejkę z obrazkiem co w nim jest dziecko samo będzie potrafiło się przebrać. Pamiętaj tylko, żeby kluczowe elementy garderoby jak majteczki, spodenki i koszulki umieścić na najniższych półkach, aby dziecko samo do nich dosięgnęło. Jeśli dziecko uzna to za dobrą zabawę, może się nawet zdarzyć, że będzie Ci pomagało przy wkładaniu wypranych ubrań do szafy, bo przecież wyszukiwanie odpowiednich obrazków i dopasowywanie do nich ubrań to frajda.
Gotuj na zapas i mroź to co się da łatwo odgrzać na później, wtedy w kryzysowej sytuacji, gdy nie udało Ci się ugotować obiadu, szybko coś zorganizujesz. Jesli robisz rosół, przygotuj go więcej i zamroź, będziesz mieć bazę do zupy, kiedy nie będziesz mieć czasu ugotować – wystarczy wtedy przecier pomidorowy, lub mrożonka warzywna i szybko wyczarujesz pożywną zupę.
Jeśli Ty lub Twój partner korzystacie z klubu fitness/siłowni wybierzcie taki, w którym jest możliwość zostawienia dziecka w salce zabaw pod opieką pedagoga/animatora. Będziecie mieć czas dla siebie a dziecko będzie mogło się pobawić i powoli przyzwyczajać do Waszej nieobecności.
Wstań godzinę wcześniej, zanim inni domownicy się obudzą. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to karkołomnym pomysłem to u wielu osób świetnie się sprawdza. Będziesz mieć chwilę na spokojne wypicie kawy, ustalenie listy zadań na dziś, poczytanie książki, dłuższą kąpiel czy gimnastykę. I to wszystko bez asysty dzieci.
Autor:
Agnieszka Soszyńska
Jestem psychopedagogiem i menadżerem. Moją pasją jest uczenie i rozwój. Na moich treningach pokazuję jak w pełni wykorzystać swój potencjał. Rozwijam kreatywność i uczę technik twórczego rozwiązywania problemów. Uświadamiam jak wyjść poza utarte schematy, które się nie sprawdzają. A przede wszystkim jestem mamą, która tą wiedzę każdego dnia wykorzystuje w praktyce.
Zobacz inne nasze artykuły na ten temat
Jak mądrze robić zakupy
Brakuje nam czasu na zakupy i gotowanie, brakuje nam także poczucia pewności czy żywimy swoje rodziny zdrowo. W Internecie nie brakuje informacji o niezwykłych właściwościach egzotycznych owoców i warzyw. Tymczasem zdrowa żywność jest obok nas na niemal każdym straganie i to za grosze. Sprawdź jakie to proste.
Ustalanie celów
Skoro tu jesteś, to zapewne w ostatnim czasie Twoje życie kręciło się wokół Twojego dziecka. Najpierw ciąża, potem opieka nad maleństwem. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę stwierdzić, że po tym jak stałaś lub stałeś się rodzicem nic już nie wygląda tak, jak przedtem. Ale minęło już trochę czasu i zaczynasz się zastanawiać nad powrotem do pracy. Tylko, że teraz trzeba w tych planach uwzględnić nowego członka rodziny.